Zpět

Změny personalistika a mzdy rok 2013

Přidáno: 14. 12. 2017 14:41:28 Počet shlédnutí: 2771

14 Prosinec 2017

Shrnutí změn v oblasti personalistiky a mezd pro rok 2013

1. ledna 2013 nabyla účinnosti novela zákona o nemocenském pojištění, která mění výši redukčních hranic pro výpočet nemocenských dávek. Změna má vliv také na redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy za dočasnou pracovní neschopnost, resp. nařízenou karanténu.

 

Redukční hranice průměrného hodinového výdělku pro výpočet náhrady mzdy jsou pro rok 2013 stanoveny takto:
• první redukční hranice náhrady mzdy – 151,03 Kč
• druhá redukční hranice náhrady mzdy – 226,63 Kč
• třetí redukční hranice náhrady mzdy – 453,08 Kč

 

Od 1. ledna 2013 je zrušen maximální vyměřovací základ pro pojistné na všeobecné zdravotní pojištění. Jedná se o dočasné opatření, které by podle současné legislativy mělo platit do konce roku 2015. Zrušení tzv. stropu pojistného se však netýká pojistného na sociální zabezpečení. Tento maximální vyměřovací základ zůstává zachován ve výši 48násobku průměrné mzdy a pro rok 2013 činí 1 242 432 Kč.

 

V letech 2013 až 2015 si nebudou moci pracující starobní důchodci uplatnit základní slevu na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč ročně (2 070 Kč měsíčně) v případě, že k 1. lednu zdaňovacího období pobírají starobní důchod.

 

Pro přiznání základní slevy na dani na poplatníka u pracujících starobních důchodců je nově rozhodující to, zda k 1. lednu zdaňovacího období pobírají, či nepobírají starobní důchod. V případě, že zaměstnanec nebude k 1. lednu pobírat starobní důchod, má nárok na slevu po celý rok, a to i v situaci, když se stane starobním důchodcem v průběhu roku.

 

Doposud byly příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnance osvobozeny od daně z příjmů a sociálního a zdravotního pojištění do úhrnné výše 24 000 Kč za rok. Tento limit se od 1. ledna 2013 zvyšuje na 30 000 Kč.

 

Jednou ze změn, které jsou součástí důchodové reformy, je zavedení druhého pilíře důchodového zabezpečení, takzvané důchodové spoření. Pokud zaměstnanec vstoupí do druhého pilíře, bude muset velkou část související administrativy i samotné odvody zajišťovat přímo zaměstnavatel.

 

V rámci druhého pilíře si může na důchod spořit osoba, která uzavře s penzijní společností smlouvu o důchodovém spoření, a to do konce kalendářního roku, ve kterém dosáhne 35 let. Osoby starší 35 let mohou do druhého pilíře důchodového zabezpečení vstoupit do 30. června 2013, případně pokud nebyly k 1. lednu 2013 ekonomicky aktivní (matky na rodičovské dovolené, nezaměstnaní atd.), mohou do druhého pilíře vstoupit v šestiměsíční lhůtě od data, kdy se znovu stanou poplatníky pojistného na důchodové pojištění. Rozhodnutí účastnit se tohoto typu důchodového spoření je dobrovolné, ale nevratné.

 

 

Zaměstnanec, který se rozhodne do druhého pilíře důchodového systému vstoupit, musí svého zaměstnavatele písemně informovat o datu vzniku své účasti na tomto důchodovém spoření. Účast na důchodovém spoření vzniká zaměstnanci až od prvního dne měsíce následujícího po měsíci, ve kterém nabude právní moci rozhodnutí o registraci smlouvy o důchodovém spoření v Centrálním registru smluv. Pojistné na důchodové spoření činí 5 % z vyměřovacího základu zaměstnance, který se stanovuje shodně jako vyměřovací základ pro odvod důchodového pojištění.

 

 

Za zaměstnance, kteří se účastní důchodového spoření, provádí srážky pojistného na důchodové spoření zaměstnavatel. Ten je také odvádí příslušnému finančnímu úřadu. Současně s odvodem pojistného má zaměstnavatel povinnost podávat měsíční hlášení o zaslané částce a o výši platby připadající na jednotlivé zaměstnance. Tato hlášení je možné podávat pouze v elektronické podobě.

 

 

U zaměstnanců účastných důchodového spoření se sníží platba pojistného na sociální pojištění o 3 % (u těchto zaměstnanců bude sazba pojistného tedy činit 3,5 %). U zaměstnanců, kteří do druhého pilíře důchodového zabezpečení nevstoupí, zůstává sazba pojistného na sociální pojištění i nadále ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu. Další z legislativních novinek od ledna 2013 je tzv. solidární zvýšení daně. Zaměstnancům, jejichž zúčtovaný měsíční zdanitelný příjem přesáhne čtyřnásobek průměrné mzdy, se tak zvýší měsíční záloha na daň z příjmů. Výpočet a odvod zálohy na daň navýšené o solidární zvýšení daně provádí zaměstnavatel.

 

 

Solidární zvýšení zálohy na daň z příjmů činí 7 % z kladného rozdílu mezi příjmy zahrnovanými do základu pro výpočet zálohy na daň a čtyřnásobkem průměrné mzdy, což pro rok 2013 odpovídá částce 103 536 Kč. Případné slevy na dani se budou odečítat až od výsledné hodnoty zálohy na daň včetně solidárního zvýšení daně.

 

 

Zaměstnanec, jemuž se daň za celý rok nebo alespoň jedna měsíční záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků zvýší o solidární zvýšení daně, nemůže požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování za daný rok a má povinnost podat si sám daňové přiznání.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení