Zpět

RUČENÍ ZA NEZAPLACENOU DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY – ODKLAD RUČENÍ U PLATEB NA NEZVEŘEJNĚNÉ BANKOVNÍ ÚČTY

Přidáno: 14. 12. 2017 14:41:28 Počet shlédnutí: 3004

14 Prosinec 2017

Generální finanční ředitelství vydalo na svých webových stránkách informaci týkající se uplatňování ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty dle ustanovení § 109 odst. 2 písm. c) zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty („ZDPH“).

Podle §109 odst. 2 písm. c) ZDPH ručí příjemce zdanitelného plnění za nezaplacenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata poskytnuta zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem na jiný účet než účet poskytovatele zdanitelného plnění, který je správcem daně zveřejněn způsobem umožňujícím dálkový přístup. V souladu s čl. II odst. 10 přechodných ustanovení k zákonu č. 502/2012 Sb., mělo být ručení v tomto případě uplatněno s účinností od 1. 4. 2013.
Generální finanční ředitelství ve své informaci uvádí, že z důvodu náročnosti zavedení opatření s tímto ručením spojených na straně podnikatelské veřejnosti nebudou správci daně do 30. září 2013 vyzývat podle §171 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád k úhradě nedoplatku ručitele, u kterého vznikne ručení podle předmětného ustanovení.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že institut ručení za nezaplacenou daň z přidané hodnoty při platbách na jiné bankovní účty, než ty, které jsou zveřejněny správcem, bude v praxi uplatňován až od 1. října 2013.
Toto se netýká úplat za zdanitelné plnění, které jsou poskytnuty zcela nebo zčásti bezhotovostním převodem na účet vedený poskytovatelem platebních služeb mimo tuzemsko. V těchto případech je uplatňováno ručení za nezaplacenou daň v souladu s §109 odst. 2 písm. b) ZDPH a to vždy, bez ohledu na případné zveřejnění bankovního účtu.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení