Zpět

PROTOKOL KE SMLOUVĚ O ZAMEZENÍ DVOJÍHO ZDANĚNÍ MEZI ČR A ŠVÝCARSKEM

Přidáno: 14. 12. 2017 14:41:29 Počet shlédnutí: 3270

14 Prosinec 2017

V první řadě se jedná o změny výše maximálního vyměřovacího základu veřejnoprávního pojistného, druhá část je zaměřena na nový Protokol upravující smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Švýcarskem.

Změny veřejnoprávního pojistného


Vyhláška MPSV č. 269/2013 Sb. stanovuje s účinností od 1. ledna 2014 údaje o průměrné mzdě a z ní plynoucí hranice pro výpočet důchodů v roce 2014. Průměrná mzda je určující rovněž pro výši maximálního vyměřovacího základu na sociální zabezpečení, pro výši minimálních záloh na pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění OSVČ a pro minimální hranici účasti na pojistném na důchodové pojištění u vedlejší samostatné výdělečné činnosti. Zároveň dojde k úpravě výše příjmu, u kterého se aplikuje solidární zvýšení daně.
Všeobecný vyměřovací základ bude od 1. ledna 2014 činit 25.903 Kč. Po přepočítání stanoveným koeficientem bude průměrná mzda pro určení uvedených hranic, limitů a dalších rozhodných částek činit 25.942 Kč.

 

Pro rok 2014 se tedy použijí následující částky:


- maximální vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení ve výši 1.245.216 Kč,
- roční částka hranice pro aplikaci solidárního zvýšení daně ve výši 1.245.216 Kč,
- měsíční částka hranice pro aplikaci solidárního zvýšení zálohy na daň ve výši 103.768 Kč,
- minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění OSVČ ve výši 1.894 Kč,
- minimální záloha na pojistné na zdravotní pojištění pro OSVČ ve výši 1.752 Kč.


Z praktického hlediska bude např. nutné, aby si osoby samostatně výdělečně činné, které hradí zálohy na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění v minimální výši od příštího roku přenastavily platební příkazy na nové částky, a to poprvé při platbě za leden 2014 (splatná v únoru 2014).
Rovněž je třeba provést kontrolu nastavení mzdových systémů společnosti za účelem aktualizace rozhodných částek.
Vzhledem k mírnému nárůstu maximálního vyměřovacího základu oproti roku 2013, konkrétně o 2.784 Kč dojde rovněž k odpovídajícímu zvýšení nákladů zaměstnavatelů.
Ani v roce 2014 nebude aplikován maximální vyměřovací základ pro účely zdravotního pojištění.

 

Platnost Protokolu upravující smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Švýcarskem.
Dne 11. října 2013 vstoupil v platnost Protokol mezi vládou České republiky a Švýcarskou Spolkovou radou, který upravuje existující smlouvu o zamezení dvojího zdanění podepsanou roku 1995 (dále jen „Smlouva“).

Změny, které protokol přináší, se začnou aplikovat pro nové zdaňovací období počínající 1. lednem 2014.


Pro Vaši informovanost si dovolujeme shrnout klíčové změny, které protokol přináší.

 


Článek 4 Rezident

Upravuje definici „rezidenta smluvního státu“, tak aby odpovídala definici Modelové smlouvy o zamezení dvojího zdanění příjmů a majetku OECD (dále jen „Modelová smlouva“). Ustanovení upřesňuje původní text tak, aby byl poplatník v rámci aplikace Smlouvy považován za daňového rezidenta pouze jednoho smluvního státu.


Článek 5 Stálá provozovna
Protokol ve vztahu k definici „stálé provozovny“ upřesňuje vymezení staveniště a dalších podobných aktivit, přičemž rozhodné časové období v délce 12 měsíců nebylo upraveno.


Článek 10 Dividendy
Protokol nově osvobozuje vyplácené dividendy od zdanění ve státě zdroje v případě, že příjemce dividend, který je daňový rezident druhého smluvního státu, drží alespoň 10 % kapitálu společnosti vyplácející dividendy po nepřetržité období alespoň jednoho roku.


Článek 26 Výměna informací
Dochází k rozšíření rozsahu informací souvisejících s daňovými záležitostmi v souladu s Modelovou smlouvou. Dle ustanovení protokolu se nelze v rámci výměny informací mezi státy odvolávat na bankovní tajemství a příslušné instituce mají vyvinout úsilí k poskytnutí dožádaných informací.
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení