Zpět

PŘÍLEŽITOST K ZEFEKTIVNĚNÍ FAKTURACE - NOVÁ PRAVIDLA V ZÁKONĚ O DPH

Přidáno: 14. 12. 2017 14:41:28 Počet shlédnutí: 2687

14 Prosinec 2017

V souvislosti s novelou DPH pro rok 2013 vešla v platnost i nová pravidla pro fakturaci.

Novela DPH, jejíž součástí je implementace směrnice Rady 2010/45/EU, mění pravidla pro vystavování, náležitosti,vlastnosti a způsob uchovávání daňových dokladů.


Proklamovaným záměrem směrnice je především zjednodušení stávajících pravidel pro fakturaci s cílem snížit administrativní náklady na straně plátců spojené s vystavováním daňových dokladů v listinné podobě a zrovnoprávnit doklady v listinné a elektronické podobě.
Tato úprava by měla přispět k významnému rozvoji elektronické fakturace, která snižuje náklady podniků a zvyšuje jejich konkurenceschopnost.
Směrnice i zákon o DPH stanovují povinnost, aby daňové doklady přesně zachycovaly skutečná dodání zboží a poskytnutí služby. K naplnění této povinnosti je pro veškeré faktury (listinné i elektronické) zaveden požadavek zajištění jejich věrohodnosti, neporušenosti a čitelnosti od okamžiku jejich vystavení do konce doby uchování. Tohoto lze dosáhnout, vedle zákonem taxativně vymezených zvláštních technologií pro elektronické faktury (uznávaný elektronický podpis, uznávaná elektronická značka nebo elektronická výměna informací),pouze prostřednictvím kontrolních mechanismů, které poskytují spolehlivou vazbu mezi fakturou a dodáním zboží nebo poskytnutí služby.

Termíny související se základním zajištěním požadavků pro uznávání elektronických i listinných daňových dokladů nejsou v zákoně o DPH dále vymezovány či detailně vysvětlovány. Tím vznikají otázky, jak zákonným požadavkům vyhovět a jakým způsobem budou daňové orgány postupovat v praxi při posuzování jejich splnění.


Pro odstranění nejasností by měl být v blízké době zpracován výklad k pravidlům fakturace a jejich posouzení v praxi, a to zejména z pohledu zajištění výše uvedených povinností a dalších operací s doklady (tj. uchováním a případnou konverzí) v informaci Generálního finančního
ředitelství.
Zvýšení zákonných požadavků na fakturaci (vystavování, zasílání i uchovávání) představuje zásadní změnu v oblasti daňových dokladů. I když ne ve všech případech musí nutně znamenat změnu stávajícího fakturačního systému, přesto lze v této souvislosti doporučit provedení revize
stávajících procesů společnosti a zajistit tak jejich soulad s požadavky zákona o DPH.


I přes počáteční neurčitost týkající se aplikace v praxipředstavují nová pravidla fakturace zároveň též veliký potenciál pro zjednodušení a zefektivnění v této oblasti.
Při vhodně nastavených procesech splňujících požadavky zákona o DPH se jedná např. o zjednodušení zasílání listinných dokladů (např. zasílání faktur ve formě pdf prostřednictvím emailu) nebo o komplexní zavedení elektronické fakturace.


 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení