Zpět

KYPR

Přidáno: 14. 12. 2017 14:41:28 Počet shlédnutí: 2584

14 Prosinec 2017

Představitelé kyperské vlády a centrální banky připravili nový plán restrukturalizace bankovního systému, jenž byl podmínkou pro získání finanční pomoci ve výši 10 mld. EUR od Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu a ECB.
Tato opatření mají vést k radikálnímu zeštíhlení bankovního sektoru, jehož podíl na celkovém HDP země vysoce převyšuje evropský průměr.

Původní návrh, který počítal s jednorázovým zdaněním všech vkladů ve výši 6,75 % pro vklady do 100 tis. EUR a 9,9 % pro vklady nad 100 tis. EUR, byl minulý týden jednoznačně
odmítnut kyperským parlamentem. Kyperské banky byly od 16. března do 27. března uzavřeny.


Nový návrh počítá s následujícími opatřeními:
 

· Druhá největší banka Laiki Bank (Cyprus Popular Bank) zanikne. Povinně pojištěné vklady do 100 tis. EUR budou převedeny do Bank of Cyprus, a vklady nad 100 tis. EUR budou zmraženy. Dle kyperského ministra financí by až 80 % hodnoty těchto vkladů mohlo být odepsáno, se
zbylou částí vkladů by pak vlastníci mohli disponovat až za několik let. V případě, že jedna osoba má u banky vklady na více účtech, bude pro účely rozdělení jejich hodnota sečtena.


· Vklady nad 100 tis. EUR uložené u Bank of Cyprus by měly být jednorázově sníženy zhruba o 35 %. Jako protihodnotu vkladatelé obdrží akcie Bank of Cyprus. Sazby budou vypočteny tak, aby výnos z tohoto zdanění dosáhl potřebných 5,8 mld. EUR požadovaných EU.

Bude zavedeno dočasné omezení bankovních transakcí. Ministr financí schválil z důvodu zmírnění důsledků očekávané bankovní paniky a masových výběrů po znovuotevření bank opatření omezující pohyb kapitálu. Po dobu minimálně sedmi dní budou znemožněny
bezhotovostní převody peněz do zahraničí bez ohledu na formu a měnu. Opatření se týká i transakcí započatých, ale neukončených před vydáním rozhodnutí. Omezen bude i přeshraniční vývoz hotovosti, a to hranicí 1.000 EUR. Výběr z bankomatů je omezen částkou 300 EUR. Doba omezení může být průběžně prodlužována. V rámci úsporných opatření bude nutné do budoucna počítat s případným zvýšením daní, toto se však nejspíše bude týkat aktivních příjmů z podnikání na Kypru, pravděpodobné je zvýšení sazby korporátní daně z 10 % na 12,5 %. Pasivní
příjmy, tj. dividendy, úroky plynoucí nerezidentům, příjmy z licencí aj., by si měly zachovat osvobození od kyperských daní.
 

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení